W jaki sposób w Tygodniu Modlitw o Powołania prowadzona jest akcja powołaniowa w diecezji płockiej?
W tym roku, w trwającym Tygodniu Modlitw o Powołania do służby w Kościele, jako wspólnota seminaryjna podjęliśmy inicjatywę odwiedzania płockich parafii i szkół. Ta inicjatywa niejako wpisuje się w tegoroczne orędzie papieża Franciszka na 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w którym zachęca byśmy stawali się pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju. Dlatego w tym tygodniu wyruszamy w drogę, by pokazywać innym kim jest Chrystus, i jak wielkie rzeczy zdziałał w naszym życiu. Odwiedzamy szkoły, spotkamy się z młodzieżą, opowiadamy o Kościele, Seminarium oraz rozeznawaniu powołania. Wierzymy, że bycie uczniem Chrystusa oznacza innych do tego prowadzić, dlatego jesteśmy w tym tygodniu obecni we wspólnotach parafialnych na terenie Płocka, w których modlimy się o nowych, gorliwych i świętych kapłanów.
Kto bierze w niej udział?
W tegorocznej akcji powołaniowej w parafiach są zaangażowani wszyscy klerycy oraz księża moderatorzy. Podzieliliśmy się na grupy, w której każdy jest za coś odpowiedzialny, za świadectwo, za przygotowanie liturgii czy materiałów powołaniowych. Każdego dnia odwiedzamy inną wspólnotę parafialną, uczestniczymy we Mszy świętej, w dodatkowych nabożeństwach, spotykamy się z duszpasterzami, z ministrantami, rozmawiamy z przedstawicielami grup parafialnych, rozdajemy materiały powołaniowe i przede wszystkim modlimy się o nowe powołania. Podobnie w kilku szkołach na terenie Płocka (Szkoły Katolickie, „Ekonomik”) spotykamy się z młodzieżą na lekcjach, opowiadamy o Seminarium, o różnych ścieżkach, którymi Bóg prowadzi, dzielimy się swoją wiarą. Chcemy pokazać młodym Kościół nie jako instytucję, ale jako wspólnotę ludzi „z krwi i kości”, wierzących w Chrystusa.
Które parafie są na Waszej liście wizyt?
W tym roku nasza akcja ogranicza się to parafii na terenie Płocka. Dziękujemy serdecznie księżom proboszczom za pozytywną odpowiedź na nasze zaproszenie do wspólnej modlitwy o nowe powołania. W tym tygodniu odwiedziliśmy między innymi parafię Katedralną, Farną, św. Wojciecha, św. Jana Chrzciciela, św. Jadwigi Królowej, św. Józefa, św. Krzyża oraz parafię pw. Ducha Świętego.
Jak jesteście przyjmowani przez wiernych?
Tegoroczna akcja powołaniowa odbiła się szerokim echem we wspólnotach parafialnych, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. W wielu parafiach księża proboszczowie z wyprzedzeniem ogłaszali naszą inicjatywę, zapraszając wiernych do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji powołań. A najlepszym świadectwem jak bardzo gościnnie byli przyjmowani nasi klerycy we wspólnotach parafialnych były ich uśmiechnięte twarze, kiedy wracali do Seminarium i dzielili się z innymi tym, co przeżyli, kogo spotkali i kogo umocnili swoim świadectwem.
Czy w czasach, w których „decyzja o wstąpieniu do seminarium jest aktem odwagi” (bp Rafał Markowski) można spodziewać się owoców Waszej akcji?
W jednej z katechez Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki mówił o warunkach „owocnego dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie”. Jednym z nich jest byśmy Bogu pozostawili rezultaty i Jemu przypisywali owoce. Nie możemy wypatrywać owoców. One często przychodzą po czasie lub są niewidoczne. To prawda, decyzja o wstąpieniu do seminarium jest dzisiaj aktem odwagi. Ale wierzę, że ostatecznie to Bóg powołuje, Bóg zawsze w taki czy inny sposób znajdzie drogę do serca młodego człowieka, by ten z odwagą odpowiedział na Jego wezwanie.
Jakie inne akcje powołaniowe odbywają się w płockim WSD w ciągu roku?
Jeszcze w tym roku zapraszamy na kilka inicjatyw grupy powołaniowej działającej przy naszym Seminarium, a wśród nich m.in.
- 26-27 maja - dzień z życia kleryka (dla maturzystów i nieco starszych kandydatów);
- 1 czerwca - dzień otwartych drzwi;
- 25-29 sierpnia - wakacyjne rekolekcje powołaniowe.
Poza tym w ciągu roku akademickiego organizujemy adwentowe oraz wielkopostne rekolekcje powołaniowe, niedziele powołań kapłańskich czy zjazdy dla ministrantów.