Inaugurację poprzedziła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy Dobrego Pasterza, przewodniczył jej biskup płocki Szymon Stułkowski: - Wyższe Seminarium Duchowne nie tylko kształci intelektualnie, ale jest też miejscem formacji. Tu odkrywa się obraz Pana Boga, kształtuje ten obraz. Chodzi o to, żeby ten obraz był właściwy. Seminarium, to też czas zdejmowania masek, jak powiedział kiedyś papież Franciszek, stawania się autentycznym przed Bogiem, odkrywania Jego oblicza, ale też prawdy o sobie - uważał biskup.
Duchowny podkreślił, że seminarium jest miejscem modlitwy – „nie można studiować teologii nie klękając przed Bogiem w Najświętszym Sakramencie, nie żyjąc sakramentami, nie modląc się słowem Bożym, nie budując żywej relacji z Bogiem”.
Trzeba prosić Boga, by On uczył modlitwy. Bóg pozwala, by zwracać się do Niego - „Ojcze”: - To niesamowite, że my – stworzenia, możemy tak zwracać się do Boga. Jaką wielką zażyłość proponuje nam Jezus w relacji ze swoim Ojcem – zaakcentował bp Stułkowski.
Dodał, że w modlitwie „Ojcze nasz” zawarta jest prośba o powołania kapłańskie. Jest w niej wezwanie o chleb powszedni, a dla ludzi wiary „chlebem powszednim” powinna być Eucharystia. Chleba eucharystycznego nie może zabraknąć także w dni powszednie: - Nie może przecież być tak, że na świecie będzie ksiądz, który będzie celebrował jedną Eucharystię. Bóg potrzebuje kapłanów, którzy w mocy Ducha Świętego będą konsekrować chleb i wino w Ciało i Krew Jezusa – głosił kaznodzieja.
Podczas Eucharystii rektor seminarium ks. prał. dr Marek Jarosz poprosił bp. Stułkowskiego, aby „jako pasterz ogarniał swoją modlitwą codzienność w seminarium, jego moce i niemoce, wielkości i słabości”, aby udawało się w nim uświęcać „na miarę oczekiwań Jezusa Chrystusa”: - Niech słowo Boże z dnia dzisiejszego stanie się programem na cały rok rok: przebaczać jak Bóg, być miłosiernym jak Bóg, dawać tym, którzy nas proszą – życzył społeczności uczelni jej rektor.
Część oficjalna inauguracji miała miejsce w seminaryjnej Sali Biskupów. Na pierwszym roku w seminarium studiować będzie czterech kandydatów do kapłaństwa, pochodzących z parafii: św. Jana Kantego w Mławie, Kraszewo, Rościszewo, Dobrzyń nad Wisłą. Płocka uczelnia afiliowana jest do UKSW w Warszawie. Uniwersytet reprezentował ks. prof. ucz. dr hab. Tomasz Wielebski, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych.
Rok Propedeutyczny (tzw. zerowy) w płockim seminarium rozpoczęło trzech mężczyzn. Pochodzą z parafii: Biała koło Płocka, św. Wojciecha w Przasnyszu i św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim. Od tego roku akademickiego prefektem ds. studiów został ks. kan. dr Włodzimierz Piętka (wcześniej redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”).
Nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali: neoprezbiter ks. Piotr B. Stann, diakon Karol Wernik (VI rok), alumn Piotr Jurczyński (V rok), alumn Szymon Kuczyński (III rok).
Wykład inauguracyjny pt. „Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na cud?” wygłosił dr hab. Jakub Pawlikowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W inauguracji uczestniczyli między innymi biskupi: pomocniczy Mirosław Milewski i senior Piotr Libera, obecni byli wykładowcy, moderatorzy i goście reprezentujący płockie uczelnie wyższe. Na zakończenie uroczystości wybrzmiało okolicznościowe „Gaudeamus igitur”.
Była to 429. inauguracja w diecezjalnej Alma Mater. W roku akademickim 2023/2024 studia w niej odbywać będzie 19 alumnów.