350 dzieci wzięło udział w projekcie „Nasze muzeum jest żywe”

„Nasze muzeum jest żywe” – to tytuł projektu, w ramach którego 350 dzieci z Płocka obejrzało historyczny spektakl teatralny i obejrzało zbiory Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Człowiek Kultura, a wykonawcami spektaklu aktorzy Teatru Form Wielu.

DSCF5535

Projekt „Nasze muzeum jest żywe II” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Człowiek Kultura. Jego celem było zapoznanie najmłodszego pokolenia z historią Płocka.

- W ramach tego projektu dzieci z płockich przedszkoli i szkół obejrzały spektakl teatralny pt. „W cieniu Płocka - historia płockiego hejnału” (na podstawie książki „Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku”, wydanej przez Płocką Galerię Sztuki), zwiedziły skarbiec w Muzeum Diecezjalnym oraz XII-wieczną katedrę płocką i uczestniczyły w teatralnej animacji o pasowaniu na rycerza – przekazali Łukasz i Przemysław Jarzyńscy ze Stowarzyszenia Człowiek Kultura. 

Ważną częścią projektu było oprowadzenie uczestników projektu po skarbcu Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jest to jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce.

- Do najważniejszych eksponatów należą: kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku, herma św. Zygmunta z XIV wieku (patrona miasta Płocka), zdobiona diadem piastowskim z XIII wieku; tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą; kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII wieku – wymieniła Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Projekt „Nasze muzeum jest żywe II” został dofinansowany z grantu przyznanego przez Urząd Miasta Płocka. W czasie 40 spotkań wzięło w nim udział 350 osób.