Strażacy modlili się w katedrze w 70-lecie powstania Straży Pożarnej

10.05.2017 | 10:59
O tym, że strażacy są tą grupą społeczną, wśród której przetrwał duch braterstwa, mówił ks. biskup Piotr Libera 10 maja br. w bazylice katedralnej płockiej. Przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej uroczystości 70. rocznicy powstania Zawodowej Straży Pożarnej oraz 25. rocznicy powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Biskup płocki Piotr Libera w homilii przypomniał strażacką dewizę „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek”, a także postać patrona św. Floriana, rzymskiego legionisty z końca III wieku, który za czasów cesarza Dioklecjana został z kamieniem u szyi wrzucony w głębiny rzeki, bo nie chciał złożyć ofiary pogańskim bożkom.

Hierarcha podziękował także strażakom, że od 1873 roku, kiedy to w Płocku powstało Towarzystwo Straży Ogniowej,służą Bogu i Ojczyźnie, spieszą z pomocą przy pożarach, wypadkach i powodziach, pomagają usuwać szkody po burzach i huraganach, dbają o porządek podczas rozmaitych świąt i obchodów. Zaznaczył ponadto, że również wiarastała u fundamentu jednostek straży ogniowej i straży pożarnej w Polsce:ichzałożycielami lub współzałożycielami byli często kapłani.

„Żadna z organizacji pożytku publicznego nie może poszczycić się taką rodzinną, wielopokoleniową historią. Także za tę sztafetę strażackich pokoleń, za uczenie się syna od ojca ofiarnej służby chcemy dzisiaj dziękować Bogu i ludziom. W tym duchu chcemy również wspominać tych druhów, naszych dziadów i ojców, sąsiadów i kolegów, którzy służyli w naszych jednostkach, a już odeszli do Pana” – wymienił bp Libera.

Prosił, aby zachować ich w serdecznej pamięci i modlitwie, wielkodusznie zapomnieć o słabościach, a wspominać „po strażacku” to wszystko, czym mogą się szczycić ich rodziny, jednostki i miasto. „Po strażacku”oznacza także „po bratersku”: kto zostaje strażakiem, wchodzi w pewną szczególną braterską wspólnotę.

„Współczesny świat liberalizmu, konsumpcji i kapitalizmu tak często każe się rozpychać łokciami, tak wszechobecna jest konkurencja, tyle jest zawiści i zazdrości. Straż, remiza strażacka, to jedno z tych rzadkich miejsc, gdzie przetrwał duch braterstwa; gdzie czujemy, że jesteśmy razem; że jesteśmy wspólnotą, a nie konkurentami; że ciąży na nas odpowiedzialność za ludzkie życie, szczególnie za życie zagrożone, za wspólne dobro naszego miasta. Niech to będzie zdrowe braterstwo!” - życzył strażakom biskup płocki.

Apelował też do strażaków, aby byli szlachetni w słowach i uczynkach, potrafili gasić pożary, ale też „płomienie własnych namiętności”, potrafili zwyciężać siebie i strzec mazowieckiej kultury strażackiej, która wyraża się w szacunku dla munduru, orkiestr, remiz, rytuału. To „zbliża i łączy w braterską wspólnotę”.

Po Mszy św. pododdziały i poczty sztandarowe przemaszerowały na Stary Rynek w Płocku. Tam odbyło się m.in. ślubowanie strażaków nowo przyjętych do służby, wręczenie medali i odznaczeń, wręczenie aktów nadania wyższych stopni służbowych, przekazanie i prezentacja nowo otrzymanego sprzętu.

W uroczystości uczestniczył m.in. kapelan mazowieckich strażaków ks. kpt. Jerzy Sieńkowski, kapelan strażaków w diecezji płockiej ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków w powiecie płockim ks. kan. Roman Bagiński i ks. kan. Andrzej Zembrzuski, pierwszy w diecezji płockiej duszpasterz służb mundurowych, proboszcz parafii Ligowo. Obecni też byli przedstawiciele władz państwowych, miejskich i samorządowych oraz komendanci i naczelnicy jednostek Straży Pożarnej, z komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr. inż. Grzegorzem Padzikiem na czele.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie Gościa Niedzielnego.

Proszę wpisać godzinę w prawidłowym formacie
SZUKAJ |
Wyślij intencję

Wypełnij poprawnie wszystkie pola

Błąd serwera, spróbuj ponownie!Tu możesz wysłać intencję modlitewną. Otrzymają ją wybrane zgromadzenia zakonne i wspólnoty.

Dziękujemy za wysłanie intencji
Zapisz

Ta strona używa COOKIES. Z pomocą cookies zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki.

x