Umiłowani Bracia i Siostry,
15 lat temu, 13 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze wieloletniego pasterza naszej diecezji – męczennika arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz jego najbliższego współpracownika i współtowarzysza męczeństwa – biskupa Leona Wetmańskiego, stawiając obu na czele 108 Błogosławionych Męczenników niemieckiego totalitaryzmu na ziemiach polskich w latach 1939–1945.
„Słowa szczególnego pozdrowienia – mówił na zakończenie Mszy beatyfikacyjnej Ojciec Święty – kieruję do pielgrzymów z Diecezji Płockiej. Przybyliście do Warszawy, aby uczestniczyć w beatyfikacji dwóch męczenników, arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. Jest to niezwykły dar Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał Wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa”.
Zachęcam Was, Umiłowani, abyśmy szczególnie w tym czasie, gdy szerzy się coraz większe zobojętnienie i powierzchowność, uświadomili sobie doniosłość beatyfikacji naszych Pasterzy Męczenników, dokonanej w sercu Ojczyzny, na Placu Marszałka Piłsudskiego; w miejscu, gdzie w czerwcu 1979 roku rozległo się to wielkie wołanie, z którego zrodziła się „Solidarność” i niepodległa Polska: Niech zstąpi Duch! Niech zstąpi Duchj Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
Zechciejmy jeszcze bardziej uczynić swoimi te proste słowa św. Jana Pawła Wielkiego o „niezwykłym darze Opatrzności... w postaci dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa” przez rozwijanie ich kultu. Zachęcam serdecznie do udziału w dorocznych pieszych pielgrzymkach z Katedry do Słupna organizowanych w sierpniu przez Akcję Katolicką oraz z Żuromina do Działdowa.
We wspomnienie liturgiczne płockich Biskupów Męczenników, które przypada 12 czerwca będę przewodniczył Nabożeństwu Czerwcowemu w kościele w Słupnie, miejscu internowania naszych Męczenników. W tym dniu niech nie zabraknie w waszych parafiach dziękczynnej modlitwy za łaskę beatyfikacji. W miesiącu czerwcu prośmy też „Serce Pana Jezusa, aż do śmierci posłuszne” za tysiące chrześcijan, którzy dziś oddają życie za wiarę Chrystusową. Niech krew przelana przez błogosławionych Męczenników będzie im mocą i oparciem.
My sami zbliżający się okres urlopów i wakacji przeżywajmy w wierności chrześcijańskim ideałom, za które oni oddali swoje życie. Bądźmy wierni coniedzielnej Mszy Świętej, codziennej modlitwie i medytacji, wewnętrznej czystości i miłosierdziu świadczonemu słabszym, zepchniętym na margines i cierpiącym.
Z serca Wam błogosławię.
Płock, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 2014r.
Wasz Biskup Piotr
Zarządzenie: odezwę proszę odczytać wiernym na każdej Mszy Św. w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca br., w ramach ogłoszeń parafialnych.
Płock, dnia 2 czerwca 2014 r.
Ks. Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny
„Drzwi zbawienia zostały otwarte i to od człowieka zależy, czy zechce przez nie przejść”
Księga „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. XLIII Synod Diecezji Płockiej składa się z trzech części. W pierwszej zamieszczono 14 dekretów synodalnych (dokumentów głównych), opracowanych przez właściwe komisje synodalne. W drugiej części Księgi synodalnej znalazły się: statuty instytucji, instrukcje, regulaminy i wytyczne. W części trzeciej, oprócz nieodzownego materiału prawnego (Dekret Biskupa Płockiego, zwołujący Synod; Regulamin Synodalny itp.), zamieszczony został List pasterski Biskupa Płockiego na Wielki Post 2013 „Synod szkołą wędrowania z Kościołem, w Kościele i dla Kościoła”, wspomniany List pasterski na Niedzielę Synodalną, a także liczne, bogate w treści homilie i przemówienia Biskupa Piotra, wygłaszane podczas Sesji Plenarnych Synodu oraz przy innych okazjach, wykorzystywanych przez Biskupa dla krzewienia idei synodalnej w Diecezji.